![]() |
Välkommen gäst ( Logga in | Registrera )
![]() |
*Conny |
![]()
Inlägg
#1
|
Gold Member ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Grupp: HBV Gäst Inlägg: 122 Registrerad: 10-September 12 Medlemsnummer: 2286 ![]() |
Har idag en tom buss med två batterier på 225 ah vardera och dessa används ju bara till att starta och köra bussen. Har inte bestämt ännu om jag ska satsa på 12 eller 24 v för att driva inredningen framöver men oavsett så vill jag ju ha separata batteri för körning och bodel så jag inte riskera att stå strömmlös vid avfärd efter en längre tids camping. Fundera därför på om det räcker med två "vanliga" bilbatterier till att starta bussen och då kunna använda de större till bodelen.
-------------------- Alpus 260 SR byggd på Volvo B10m -85.
|
![]() ![]() |
*Michael |
![]()
Inlägg
#2
|
Superior Member ![]() ![]() ![]() ![]() Grupp: HBV Gäst Inlägg: 79 Registrerad: 10-June 12 Medlemsnummer: 2249 ![]() |
Med lite tur och batterier i väldigt bra skick så kan säkert bilbatterier fungera. Observera att jag bara går på magkänsla nu, men jag hade inte riskerat detta. Känns som att det möjligen kan funka när det är varmt ute om batterierna är perfekta, men det lär inte funka om minsta länk i kedjan är försvagad.
Själv köpte jag två rekondade batterier av Batteri-Rekond på Ringön i Göteborg, och är mycket nöjd. Har för mig att jag gav 2000kr för två fina Volvobatterier, och de lämnade ett års garanti dessutom. Bilbatterier lär vara som att försöka starta en bil med MC-batteri. |
![]() ![]() |
Lo-Fi version | Tid: 28th April 2025 - 14:00 |
Designed from: ![]() |