Hem › Forum › Husbussar › El, VA & AV › Mulltoa?
- Detta ämne har 5 svar, 5 deltagare, och uppdaterades senast för 18 år, 7 månader sedan av
crille HBV 95.
-
FörfattareInlägg
-
29-01-2008 kl. 19:52 #1555
*RolandDeltagareHej igen
Nu har vi haft diskussioner om vilken sorts toa vi ska ha i bussen.
Den ena sidan tycker att det är jätteäckligt med Porta-Potti och kassett toaletter och den andra sidan tycker att det skulle vara äckligt med flugor ifrån en mulltoa.
Jag skiter i vilket det än blir.
Jag har sökt här på sidorna för att hitta de lösningar ni har i era bussar och läser om allt möjligt utom mulltoa. Finns det ingen som har tänkt sig detta eller provat på eller till och med har installerat en mulltoa?
” border=”0″ alt=”haee.gif” /> Jag vet inte så mycket om dem förutom att #1 och #2 separeras under själva akten. #1 rinner ner i en liten svart tank och #2 faller ner i en behållare där det i stort sett komposteras.
Den ena sidan av diskussionen har haft mulltoa i sitt sjöhus och tycker att det skulle vara den optimala lösningen.
VAD TYCKER NI?
Skitsnack är OK!
Roland
30-01-2008 kl. 12:57 #9720
crille HBV 95DeltagareHej .Vi satte förra året in en sk villa separett i vår buss vi hade förut en kvarntoa med vattelspolning och vi har på våra andra bussar haft kemtoa.Kvartoan luktade och man måste vara försiktig med vilket papper man slänge i och tömningen är inte särskillt trevlig nåväl dett system har vi kört nu i ca 1 år och är jättenöjda tömning av kompostsäck för bajset max var 14 dag på 4 pers och denna säck knyts till och slänges i vilken soptunna som hellst eller gräves ned då det är miljösäckar som används.
Kisset blandas med gråvatten och tömmes på avsedd plats vi har 300 literstank detta räcker också ca 14 dagar om vi dushar mkt .Ingen lukt enkelt att tömma och bara att slänga papper i toan osv.Dessutom går det inte åt nåt vatten alls på denna modell.
Pris på Coop bygg ca 6000kr.MVH Crille
30-01-2008 kl. 18:05 #9721
Anders HBV 162DeltagareHej, undrar också hur mulltoan/separett funger?
Har sett tre st på blocket nyss, från 1500:- .
Men det är 220 volt, menar du att det finns även 12/24 volt.
Sedan fundnderar jag på hur det funkar under locket, att urinen
rinner via separett fattar jag , men det tyngre ? Hur kommer det
ner i påsen? Det är väll inte så att man kan se avfallet hela tiden.Är det ngn. typ av mekanisk lucka som stänger igen efter
användningen.
Och till sist är det inte ngn. typ av efterspolning i separettdelen?
Tycker att det annars skulle lukta urin.
Tacksam även för andra lösningar.
Mvh Anders HVB 16230-01-2008 kl. 19:11 #9724
Håkan HBV 179DeltagareAnders HBV 162 wrote on 30 Jan 2008, 19:05:Hej, undrar också hur mulltoan/separett funger?
Har sett tre st på blocket nyss, från 1500:- .
Men det är 220 volt, menar du att det finns även 12/24 volt.
Sedan fundnderar jag på hur det funkar under locket, att urinen
rinner via separett fattar jag , men det tyngre ? Hur kommer det
ner i påsen? Det är väll inte så att man kan se avfallet hela tiden.Är det ngn. typ av mekanisk lucka som stänger igen efter
användningen.
Och till sist är det inte ngn. typ av efterspolning i separettdelen?
Tycker att det annars skulle lukta urin.
Tacksam även för andra lösningar.
Mvh Anders HVB 162anders klicka på de som har mer bilder på blocket där ser man under locket på nån toa
30-01-2008 kl. 21:45 #9725
Torgny J HBV 66DeltagareSatte in en spoltoa i vår buss rakt ner i en stor 500 l tank.
Kolla http://www.varberg.us för att se monteringen.31-01-2008 kl. 08:24 #9729
crille HBV 95Deltagarejupps separett finns som 12 volts variant googla på separett och läs vidare nej ingen lukt överhuvud taget en 12 voltsfläkt tar bort all ev lukt och ja det är en lucka som öppnas när man sätter sig ner .Kan verkligen rekomendera denna modell vi har haft flera husvagnar och 4 bilar/bussar med 70-100 övernattningar per år och detta är det klart bästa vi provat .
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.