Hem › Forum › Husbussar › Bygga & renovera › Gasol & ventilations kontroll
- Detta ämne har 9 svar, 6 deltagare, och uppdaterades senast för 14 år sedan av
Oskarsson HBV 269.
-
FörfattareInlägg
-
15-10-2012 kl. 20:29 #15287
Oskarsson HBV 269DeltagareCITAT(*Stefan @ 15 Oct 2012, 20:48 ) [snapback]15348[/snapback]
Köpte en fullstor (60 cm) Gorenje gasspis med ugn på blocket som knappt var använd. Var dock tvungen att bestycka om den från stadsgas till gasol. Ombestyckningen kostade ca.2000kr.
Det var värt varenda öre! Om du sätter in en sådan så kommer du inte att ångra dig.
Man kan göra potatisgratäng, pommes, fikabröd och om lusten faller på så bakas även en limpa matbröd till frukosten.
Stefan/Helena
Låter helt klart som ett lysande förslag.
15-10-2012 kl. 18:48 #15167
*StefanDeltagareKöpte en fullstor (60 cm) Gorenje gasspis med ugn på blocket som knappt var använd. Var dock tvungen att bestycka om den från stadsgas till gasol. Ombestyckningen kostade ca.2000kr.
Det var värt varenda öre! Om du sätter in en sådan så kommer du inte att ångra dig.
Man kan göra potatisgratäng, pommes, fikabröd och om lusten faller på så bakas även en limpa matbröd till frukosten.
Stefan/Helena
11-10-2012 kl. 22:42 #15286
Ralf HBV 263DeltagareJa elverk fungerar bra. Men tänk på att bygga bussen så att du kan stå utan elverk. Är inte så populärt på campingarna och dra igång ett elverk.
/Ralf
11-10-2012 kl. 20:07 #15285
Oskarsson HBV 269DeltagareJa elverk är ju ett alternativ då säkringarna i stolparna i övriga europa ofta är 4A .
11-10-2012 kl. 17:51 #15284
Svea HBV77DeltagareVi kör gas på kyl/frys/ugn o spis. Nu behöver man inte någon dyr besiktning för att få installera gasol, däremot kan man på bilprovningen få anläggningen kollad för en billig peng. Tycker faktiskt att gas är enastående när det gäller effektivitet.
Visst är det lite extra noga att ha koll på sin anläggning, men å andra sidan kan det hända saker med både diesel o el också. Sen så ska man ju vara noga med att ha “hål” som gasen kan rinna ut genom om man får ett läckage så den inte rinner in i bodelen. Det är betydligt värre i en båt, där vete sjutton om jag skulle ha gasol
//Sussie
11-10-2012 kl. 17:36 #15283
Lars och Elisabet HBV 251DeltagareVi kör också gaslöst. Funkar bra. Ett elverk och24v kompressorskåp. 440Ah batteribank till husdelen och egen 75amp generator på motorn.
25 amp Ctekladdare som ständigt är inkopplad. såfort det blir 230v i systemet sätter den igång att ladda.Lycka till
11-10-2012 kl. 16:26 #15281
JohnyoAnnSofie HBV120DeltagareHejsan
Vi använder bara el i vår buss vilket innebär en vanlig 60 cm enfas spis med ugn och 24 volt konverterad kyl med frysfack.
Ett elverk är inga stora pengar numer och vår Kina generator går fint så man måste inte ha märkesprylar.Mvh Johny
10-10-2012 kl. 23:48 #15279
Ralf HBV 263DeltagareHej igen
Här har jag hittat gasolhällen för dig
10-10-2012 kl. 21:51 #15278
Ralf HBV 263DeltagareHej Oskarsson
Grattis till eran buss. Vad jag har hör så behöver man inte länge gasolbesikta nya dragningar längre, men det kan nog någon annan här bättre en mig. Kan ju vara så den årliga besiktningen inte längre behövs.
Till saken. I våran buss så har vi en glas häll på el, men vi har även ett två lågigt Primus kök som vi oftas använder, då ställer vi den på glashällen eller så gör vi maten ute i de fria. Funkar bra för oss.
Det känns bra att inte ha någon gasol på när man inte använder den. Min tjej har varit med om en annhörig som brunnit inne i en stuga på grund av gasol så hon är lite nojig.
Till kylskåpet använder vi 24 volts kompressor och även det fungerar utmärkt./ Ralf
10-10-2012 kl. 19:52 #2628
Oskarsson HBV 269DeltagareHej!
Vi har precis köppt en volvo b10m vanhool -90 som nu skafå bli husbuss
.
Det största bekymret just nu är valet av spis gas diesel eller el.
El känns väl egentligen inte som ett alternativ så då återstår diesel och gas tyvär är dieselspisar fruktansvärt dyra och har bara en kokzon samt en varmhålnings zon.
Så det lutar väl mest åt gas. Hur har ni andra gjort?
Hur mycket kostar gasol & ventilations.kontrolen?
Vad ställs det för kram på instalationen samt ventilationen?//Marcus
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.