Julen ja Hjulen. Julen är överstökad och Nytt år väntar. I morgon skall jag åka med Munken och se på buss, vi har varit på ett antal platser men tyvärr bara skrot. Priset tog en kille från Gävle som trodde att han kunde sälja de som en skrothandlare knappt skulle finna lönande att hämta gratis. Bussarna gick ej att starta(inga batterier). Vi åkte 70 mil i onödan. Bussen vi ska se i morgon är en Volvo B10 M med Latti Kaross som var i traifik tills i går. 86 års modell. Finns i Torsby. Hoppas den blir bra, annars har vi en på gång i Arboga. SCANIA (fd Arlanda Flygbuss) Slut för i dag Alltid på språng!!
Hallo Georg! Vilken typ av buss har du ev. på gång? Vi sökte en buss i storlek 8-10 meter. I dag har vi köpt en Volvo B10M, menden var 13 m. i övrigt toppenbra. GOTT NYTT ÅR. Ha de gött INDIANEN.
Kolla KVD auktioner där finns det bussar att bjuda på bl. annat en Scania K82-30 (fd. blodgivarbuss) -83 som ser ut att vara ett bra objekt. Har bara gått 14000 mil. Knappt inkörd.