Yeeeehaaaa! Sol, värme, sommar!! Äntligen är den här….. Skönt, eller hur? Redan 22 grader i morse kl.9.00 här nere i Skåne…. Hur ser det ut längre upp i landet?? Hoppas ni har det lika fint! Ha en rikftig god helg allihop!!
Här i utanför Uppsala är det halvklart och varmt . Håller på och lägger in nåsta vinters värme under tak . Kan tala om att den värmen redan har drabbat mig .Håller på och bländar solen när man springer fram och tilbacka med skottkärran <!–emo&–> . Det är inge roligt jobb men det måste ju göras .
Ska grilla på eftermiddagen bara jag hittar lite gräsmatta . Det är ju baksidan med värmen att man måste klippa gräset .
Har fått någon dum ide om att jag ska städa upp lite med och det är något jag ångrar att jag fått .Dumma mig . Det blir nog lite släpkärre körning med icke brännbart . Så nog har man att göra .Men sedan blir det Men ni andra kan ju njuta av det fina vädret
Här i Ö-vik kanske man kan säga att vi har en fin “vårdag”……blåsigt och sol ibland, det är ganska varmt i solen bara det inte skulle blåsa. Ja,ja…… men nu drar vi till Anneli och Peo, det är stor Line-Dance-kväll där i kväll. Kuuuuul!
Här är det nu molnigt och tio grader varmt . Det vart ingen grillning igår då det behagade att regna mer eller mindre hela tiden. Tycker inte om det då jag glömde att stänga takluckan på bilen så nu var det blöta stolar i den
Hej igen, <!–emo&–> en ny dag, <!–emo&–> återigen med sol o blå himmel o nästan 20 grader i skrivande stund…… Glöm inte att kolla FormelGP (med Rosberg jr., Lauda jr. o Piquet jr.) och givetvis Formel1, från Nürburgring i Tyskland. Ha en riktig fin sommarsöndag!
Tänk om man kunde säga ÄNTLIGEN SOMMAR, här är det bara 7 grader varmt o duggregn, <!–emo&–> Torsdag kväll åker jag till SPANIEN på 10 dagar, hoppas sommaren har nått Klippiga Bergen när jag kommer åter. Ha de gött alla Busvänner. UGH! UGH!
Författare
Inlägg
Visar 6 inlägg - 1 till 6 (av 6 totalt)
Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.