Hem › Forum › Diverse Skoj › Allmänt babbel › Hälsningar från Finland
- Detta ämne har 13 svar, 5 deltagare, och uppdaterades senast för 18 år, 1 månad sedan av
Tom HBV168.
-
FörfattareInlägg
-
23-01-2008 kl. 09:47 #1538
*ThomasFrånFinland
DeltagareTjena tjena.
Kom över denhär sidan, och reggade mig hit.
Har en Volvo B58-60 buss med Lahti Falcon 430 korg. Håller på att bygga om den till husbuss (eller skulle borde börja…)
Om här finns såna som kan finska så föreslår jag att ni kollar in på http://www.kylahullutkulkurit.fi, det är motsvarande forum som här finns (fast på finska förståss)
Här finns två bilder på mitt projekt.
http://img443.imageshack.us/my.php?image=volvo01vk0.jpg
http://img138.imageshack.us/my.php?image=volvo02qm8.jpgMvh.
23-01-2008 kl. 20:10 #9647husbussens
Deltagare23-01-2008 kl. 20:53 #9648*Roland
DeltagareSkulle borda börja!
Det verkar som om du har nästan lika mycket jobb som jag fast i en annan dimension.
Fin buss! Kanonobjekt

Roland
23-01-2008 kl. 21:26 #9649*ThomasFrånFinland
DeltagareHejsan.
Hör inte ännu till den finska klubben, bara på samma sätt som här. Köpte bussen i somras, men hann inte med på höstens möte. Har nog varit ganska aktiv på finska sidan, ligger väl på 8:de plats med mest skrivningar ( “tog bort linken, man måste tydligen vara registrerad för att kunna se den” )
Borde väl ordnas någon happening, vore ju kul.
Tänkte komma över med Volvon nu 24.2, men de e ju inte någå billigt att åka med domhär, så det får bli en kryssning denhärgången. Bor bara 100km från Helsingfors, så körandet skulle inte bli dyrt, men båtresan… 6 pers + bussen 1198 euro tur och retur.
Själv är jag “bara” 24 år gammal, det är väl inte så många 24 åringar som äger sin egen buss.
Till yrke är jag IT-installatör, jobbar på ortens telefon, bredband och kabel-tv operatör. På veckosluten kör jag charter (inte med egna bussen inte).
Hur kostsamt är det att ha en buss i sverige? Jag betalade 7000 euro för min buss, årsm. är 1974, men korgen är påbyggd 1987, samtidigt är ramen grundreparerad (bytt lager, bussningar, ledningar mm.) Trafikförsäkringen är ca 200 euro per år med 70% bonus, och i Finland är bussar skattefria, ingen fordonsskatt.
Besiktningen (=bilprovningen) kostar 250 euro per gång, skall göras 1 gång per år.
Man skulle kanske kunna göra en Finland – Sverige jämförelse bland dessa avgifter och bestämmelser?
21-07-2008 kl. 20:08 #10628*ThomasFrånFinland
Deltagare22-07-2008 kl. 03:20 #10630*Dennis o Helena
DeltagareHejsan Thomas!
Det blir nog en bra husbuss det där, har du tänkt sänka golvet eller behålla det som det är med mittgång? Eller kanske bygga över mittgången?
Här i sverige kostar besiktningen 300sek om man har registrerat sin buss som personbil klass 2. Annars kostar det 1800sek tror jag.
Skatt är det på alla fordon som är nyare än 30år. Runt 4000sek/år tror jag det är på min, men man har den ju bara skattad på sommaren så praktiskt sett blir det bara runt 1000sek/år.
Försäkringen på min kostar 4000sek/år för en helförsäkring.Hur mycket kostar motopö “dieseln” i finland nu? Brukar tanka några dunkar då jag har nått ärende till Tornio och köra i “traktorn”
” border=”0″ alt=”smile.gif” />22-07-2008 kl. 19:15 #10635*ThomasFrånFinland
DeltagareSänker kanske golvet i mitten, där som köket blir. Har inte riktigt bestämt mig ännu…
Tror att på finska kallade löpön dvs. motorbrännolja är runt 1e/ liter, lite över… var det kanske 1.08e/l här hos oss. Vågar inte köra “traktorn” med brännolja, får ordentliga böter så att de känns om man blir fast… här är det random granskning, emellanåt bara med någon månads mellanrum
” border=”0″ alt=”haee.gif” /> Brännoljan lämnar spår ännu efter att man har kört flera hundra liter diesel igenom… färgen försvinner, men något kemiskt ämne sätter säg i tanken.
Har ni alls motorbrännolja i Sverige? För dieseln är ju sjukt dyr där med…
Här kostar bensinen idag 1,55e/liter och dieseln 1,40e/liter, men så betalar vi ju dieselskatt som är på PB ca 600e/år och på lastbilar (om jag kommer rätt ihåg) 2000-4000e/år (räknas från totalvikten xx euro/påbörjad 100kg)
p.s. om här finns intresserade så kan ni ju komma över till den finska motsvarande klubben, http://www.kylahullutkulkurit.fi (som är fritt översatt som bydårarnas fordon).
Om det finns intresse så kanske man skulle få en svensk avdelning där oxo, även om vi finlandsvenskar är bara ca 200k så kan många finnar oxo svenska
22-07-2008 kl. 19:41 #10636*Dennis o Helena
DeltagareI sverige har vi inte motorbrännolja, tyvärr. Det är därför jag åker över till finland och tankar.
Här i sverige kostar dieseln ca 1,55e/l. Bensinen är billigare och ligger på 1,4e/l.
Skatten på en volvo v70 diesel är ca 700e/år. För lastbilar vet jag inte hur skatten är men jag tror att det är billigare än för personbilar
” border=”0″ alt=”smile.gif” />Det är olagligt att köra på brännolja här i sverige också (förutom i traktorer, elverk och liknande) men jag har aldrig hört talas om någon som blivit kontrollerad. Eftersom brännolja inte säljs här så är det nästan bara vid gränsen som det förekommer att folk tankar det i bilen.
23-07-2008 kl. 04:45 #10639husbussens
DeltagareHej Thomas frå Finland.
Hur gör man när man skall registrera sig på er hemsida när allt står på Finska?
Vore kul att komma in och se lite på bilder iallafall. Språket förstår jag inte.
Tommy HBV 123-07-2008 kl. 07:53 #10640*ThomasFrånFinland
DeltagareCITAT(Dennis & Helena HBV103)Skatten på en volvo v70 diesel är ca 700e/år.Är skatten samma på en bensinbil? Eller mindre/mera?
25-07-2008 kl. 03:32 #10642*Dennis o Helena
DeltagareSamma modell fast bensin går på ca 200-250e. Så det är mycket billigare.
25-07-2008 kl. 06:29 #10643*ThomasFrånFinland
DeltagareOkej, ja trodde att dieselskatten var slopad i Sverige…
När gick dieseln om bensinen? Här ligger ju dieseln ännu lite billigare än bensinen, men mellanrummet har minskat mycket sen början av året.
Tror att dieseln här låg runt 1e/l i början av året, å då låg bensinen på 1,35e/l, nu ligger dom ju på 1,54/l bensin och 1,40/l för dieseln.
25-07-2008 kl. 17:12 #10644*Dennis o Helena
DeltagareDieseln gick om bensinen någon gång i våras när regeringen höjde skatten på diesel mer än de höjde skatten på bensin.
25-07-2008 kl. 18:37 #10645Tom HBV168
DeltagareDiesel blev dyrare än bensin precis när vi köpt vår buss, dvs i våras… Du vet, Murpys lag om alltings jävelskap. Regeringen fick nog höra att vi var på gång att köpa en dieselslukare så de höjde skatten
” border=”0″ alt=”smile.gif” />Fast de senaste dagarna har priset på diesel och bensin gått ner några ören..
Statistik (månadsvärden) från Svenska Petroleum Institutet finns här:
95 oktan: http://www.spi.se/statistik.asp?art=90
Diesel: http://www.spi.se/statistik.asp?art=101 -
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.


