Hem Forum Husbussar Underhåll & reparation Hur gör husbuss ägare??

Visar 7 inlägg - 1 till 7 (av 7 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • #690
    *Tommi
    Deltagare

    Här kommer en fundering :?
    Skall man byta motorolja innan man ställer av den för vintern?
    Det var någon som sa till mig att mineralolja sedementerar kraftigt och om motorn står stilla länge så drar oljepumpen ett “koncentrat” av skitig olja när man startar den. En annan sa att det var bättre att byta på våren. Det här verkar vara som att fråga på en båtklubb hur man skall behandla en träbåt (= fler ideer än båtar). Så frågan får bli hur gör Ni????

    #5145

    Jag byter olja efter ungefär 1000 mil eller en gång om året, eller om jag ska på nån längre resa som jag vet är krävande för bussen typ mycket långa sega backar och/eller hög yttertempratur så kan jag byta i “förtid”….
    Byter alltså efter bedömt behov, vet inte om det är mer rätt eller fel än som andra gör…. :huh: Jag ser det som så att när det är dags att renovera motor eller göra något annat underhåll så är det bara att göra det… <!–emo&:(–>:(
    Önskar lycka till med ditt eget system! <!–emo&:P–>:P <!–emo&:D–>:D :vink

    #5147
    Charsten HBV 21
    Deltagare

    Jag har helsyntetolja i motorn samma som vi har i grävarna och dumprarna på jobbet och dom får gå ca.500 timmar vilket motsvarar ca.2500-3000 mil så jag byter vart annat år och filtret varje vår.
    Men det där är min filosofi inget du behöver ta fasta på, om du tycker att du bör byta varje år så gör det du och det går bra att göra det på våren.
    :vink

    #5153
    *Tommi
    Deltagare

    Finns det någon som har någon erfarenhet av Biltemas motorolja?
    Om man köper i 20l dunkar kostar den under 19/ l.

    #5154

    Ingen direkt koll på deras oljor men tycker för egen del att det är en så liten kostnadspost totalt sett (om man inte har en sån buss där man måste tanka olja och fylla på diesel <!–emo&;)–>;) :lol: ) att jag hellre köper en dyrare märkesolja som jag har större tillit till….

    #5158
    *George
    Deltagare

    Biltema hade problem för några år sedan med sina oljor när ett antal bilar skar p g a dålig olja. Förmodligen har dom förbättrat sig för min kompis på Biltema har inget sagt.

    hejs/GB

    #5159
    Carl-Albin HBV72
    Deltagare

    Jag tror att du kan lioka väl gå in på Gröptjänst (lantmännen) och köpa Megatruck oljan den är billigare än vad du betalar för Q8 oljan på mekonomen eller Autoexperten (den är gjord på samma raffedeneri . Nu vart det nog mkt stavfel <!–emo&;)–>;)

Visar 7 inlägg - 1 till 7 (av 7 totalt)
  • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.