Hem Forum Diverse Skoj Allmänt babbel mus mus och åter mus…..

Visar 13 inlägg - 1 till 13 (av 13 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • #360
    Frank HBV61
    Deltagare

    ….. ingenting mot möss som fungerar?? Jag provade tipset från MHC-forumet (lökhalvor, utsridd över hela bussen), men mössen tyckte väl om den nya smaken – de försörjade sig väl, och resten av löken möglade bara!
    Vet någon ett annat tips som fungerar bättre?
    Har rivit en del av inredningen för att komma åt alla genomföringar, och tätat dem så gott det gick. Bl.a. kom mössen in genom isoleringen runt varmluftsintaget från Webasto’n!! :arg
    Fick ett tips som just nu är på beprövning: Att lägga ut Pepparmynta, antingen som kryddor eller som eterisk olja, några droppar på en trasa. Antagligen gillar inte möss den doften. Att vänta o se!!
    Men är fortfarande tacksam för andra tips o tricks angående problemet!!

    Jo, förresten – bara en månad kvar-.-.-.-.-.-.-.- :? och sedan-.-.-.-.-.

    är bussen VETERAN!!! :drink

    Ha en fortsatt trevlig arbetsvecka allihopa!!

    Mvh
    Frank HBV61

    #3431
    Ewa HBV11
    Deltagare

    Det va konstigt att det inte fungerade med löken.
    Jag provade det förra hösten och det är första vintern som jag sluppit möss i både Skräcken och min förra buss.
    I år tog jag även lite enris. :mus

    #3432
    husbussens
    Deltagare

    Ja det skulle väll bli synd om katten om man skulle placera en där, Men tydligen skulle den inte svälta. Annars så är ju det ett allternativ.
    Såg på TV i morsse att Kiruna var invaderat av Norska råttor med storlekar upp till 46 cm, Dä du, var glada för att du har :rolleyes: mus i bussen

    #3434
    intendit
    Medlem

    Tips ang. mössfångst : Ta en hink med raka o höga kanter, fyll i gykolblandat vatten ca 2-3 cm över botten, lägg i små ostbitar. ställ hinken så att mössen kan komma ner. Upp kommer dom inte, deras fötter blir hala av glykolblandningen. Problem med musen brukar det hjälpa med en flaska rödvin!! Lycka till :yes

    #3435
    Frank HBV61
    Deltagare

    Jo, det där med musjakt… jag hoppas på framgång <!–emo&;)–>;)

    Kollade i eftermiddags, och inga spår efter gnagare över huvudtaget!
    Hinken med “gunga” och glykol i står framme oxå, för säkerhetens skull. Det luktar tuggis överallt i bussen, vilket är mycket bättre än lökdoft…..tycker jag :lol:
    Nu skall vi se – men jag tror faktiskt att problemet är löst; än så länge i.a.f. <!–emo&<img src="/lookleft.gif" width="" height="" alt="<_<" title="<_–><_<

    Ewa: Använde du kanske en annan sorts lök som jag?? (Vanlig gul lök)
    Vitlök/rödlök/schalottlök?? <!–emo&:?–>:?

    Buss buss

    Frank

    P.S. vet någon om namnet “Wastl” redan är ‘upptagen’ ?? Tycker den kunde passa bra för min *gamling*……

    #3436
    intendit
    Medlem

    Hej Frank,

    Nu blev ju jag jättenyfiken – vadå Wastl, vad betyder det?

    hejs/George

    #3438
    intendit
    Medlem

    Hejs George,

    Jo, Wastl är förkortningen eller bättre sagd Kallenamnet för “Sebastian” , speciellt i Bayern använder man mycket kallenamn, t.ex. Sepp för Josef, Wastl för Sebastian, Hansi för Johannes m.m.
    Dessutom fanns en seriefigur Wastl som var lite tjock, lite seg av sig, och lite trög. Och det passar ju utmärkt till min buss – ett rullande trafikhinder :lol: som inte orkar mer än 80 km/t på flat mark <!–emo&:D–>:D
    Eftersom alla fina namn jag kom på redan är använt (Hjulia t.ex.) , varför inte nåt sånt? Barnet måste ju ha ett namn så småningom….. <!–emo&;)–>;)

    Mvh
    Frank 61

    #3429
    husbussens
    Deltagare

    Frank.
    Kan vi inte döpa din buss till årsmötet.
    Vi kan komma med en massa tokiga förslag så får du välja ett av dom. men du kan ju lägga dit ett eget som du vill ha, Men chanpanjen ( vet inte hur det stavas) kan väll HBV eller jag :yes stå för,

    #3439
    Frank HBV61
    Deltagare

    tommy,

    givetvis kan vi döpa ‘gamlingen’ på åarsmötet, nu har den gått i 4 år i min ägo, då spelar det ju för sjutton ingen roll om det dröjer ytterligare några månader B)
    Fick du mitt PM ang. kylskåp?

    #3440
    husbussens
    Deltagare

    Ja Frank jag fick ditt PM jag ska bara hitta det här i forumet.
    annars så har jag din adress på annat ställe. :wub:

    #3441
    Ewa HBV11
    Deltagare

    Jag hade ju faktiskt haft Skräcken i nästan exakt på dagen i 4 år när hon blev döpt i Grebbestad med champagne (tror jag stavade rätt :lol: )
    Det var Göran HBV 3 och Maria (Christianssons åkeri i Uddevalla) som skvätte hej vilt.
    Fan, va gött det va när vi lite lagom glada i hatten, satt där i fotbollsmålet på natta.
    Jag får ont imagen, så mycket längtar jag tills vi sitter å myser igen.
    :puss :kram :beer :wub:

    #3443
    husbussens
    Deltagare

    Ja vist hade vi skoj och mysigt då, Och nu har vi ju nu tradition att steka och flamberade Pannkakor på natten. Jag känner nog ett litet sug i magen oxå :tummarupp

    #3444
    Ewa HBV11
    Deltagare

    Jag gjorde pannkaka förra veckan men den smakade inte alls som våra husbusspannkakor. <!–emo&:(–>:(
    Jag vet inte om det beror på att jag inte hade cognac eller om det var avsaknaden av öppen eld.
    Men jag tror grannarna skulle undra om jag lagade mat på tomten :peace

Visar 13 inlägg - 1 till 13 (av 13 totalt)
  • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.