Hem Forum HBV Medlem Presentation Ola o Annica HBV 286

Visar 15 inlägg - 1 till 15 (av 22 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • #2698
    Ola HBV 286
    Deltagare

    Hej allihopa.

    Tänkte presentera oss lite kort och om våra bussplaner. Jag och min fru bor på Gotland och vi driver 2 företag. Det ena företaget är ett produktions och reperations företag inom industri och jordbruk m.m. och det andra företaget är ett försäljningsbolag inom värme branchen och vi säljer i huvudsak egenutvecklade produkter.

    Den största anledningen till att vi skaffade buss är att jag har en bekant i branchen som gjorde ett likadant projekt som vi skall göra.
    Vi tänker ha en visningsdel framme i bussen och en bodel i den bakre delen så att familjen kan hänga med på mässor men även vi som är säljare här på företaget har med oss boendet.

    Bussen som är införskaffad är en Volvo Carrus Vega 2001 årsmodell
    I och med att vi är i värmebranchen så kommer vi att sätta in en ackumulatortanksom är både kopplad till motorns värmesystem (för att ta tillvara på värmen när man kör) och en värmepanna.
    Bussen köptes i Gävle några veckor innan påsk och vi fick hit den till Gotland precis innan påsk så den helgen gick åt till att riva ur alla säten och diverse övrigt material så vi kunde bedöma hur vi skulle gå tillväga.
    I skrivande stund så är avloppstanken färdig, det är bara lite anslutningar som skall till och sedan skall duschrummet fixas.

    Det var en liten presentation om vad som är på gång här på Gotland och jag skall försöka att fota och uppdatera lite på forumet om det är någon som är intresserad.
    //Ola

    #16009
    Börje HBV216
    Deltagare

    Hjärtligt välkomna i klubben! :cheers:

    Det där med ackumulatortank låter förbaskat smart,
    det måste vi återkomma till. Hur stor bör tanken vara och
    hur ska den byggas för att ackumulera och spara värmen effektivast?

    Lycka till med den fortsatta ombyggnaden!

    Vi ses
    Börje :vink

    #16011
    Ola HBV 286
    Deltagare

    Hej Börje och tack.

    Som du vet så storleken betydelse :lol: . Vi skall ha en 500 liters ackumulatortank och måtten B=700 mm x D=700 mm och ca 1700 mm höjd. Det är dubbla varmvatten slingor och en solslinga. En varvattenslinga skall jag ha till värmen i bussen dels under demonstration och dels när man använder bussen till rolig kamping. Solslingan kopplar jag till motorn så när vi kör bussen så värmer vi upp tanken så det finns varmvatten och till värme i bussen.
    Bra sätt att ta vara på spillvärme.

    Åter till storleken, vill egentligen ha en större ackumulatortank men det är många grejer som skall få plats.

    Ha en trevlig helg så hörs vi.

    #16012

    Välkommen! :blomma:
    Kan bara hålla med, en ack-tank är en fin lösning. Har själv varit inne på den tankegången så lite bilder mm info vore smasken så man kan norpa dina idéer! :lol:

    Lycka till :vink

    #16014
    Tom HBV168
    Deltagare

    Välkomna i klubben, här kommer ni att trivas!

    Min varmvattentank är på 400 liter och har motorslinga som värmer vattnet medan vi kör. Den är dock inte speciellt bra isolerad, men håller duschvarmt vatten i ett par dagar i alla fall.

    #16018
    Svea HBV77
    Deltagare

    Välkomna till denna eminenta klubb av bussgalningar :blomma:

    //Sussie o Åke

    #16024
    Ola HBV 286
    Deltagare

    Hej på er igen.

    Tack alla för ett trevligt bemötande.

    Jodå Lars och Elisabet HBV 251 jag skall försöka fixa in lite bilder, skall bara försöka komma på funktionerna på forumet. Det är tjusningen med ett forum att man kan “norpa” och hjälpas åt med olika ideer och lösningar.

    Blev en helg i verkstaden, avloppstanken nästan färdig och de sista delarna till den kommer imorgon.
    Vi har en tuff tidsplan och vi räknar med att vi skall ha den färdig juni/juli. Får se om lackeringen är färdig då.
    Alltid tufft att nämna tidsplanen men konstigt nog så jobbar man bäst under tidspress <img src=” border=”0″ alt=”haee.gif” /> .

    Ha det bra allihopa önskar vi från ett soligt Gotland.

    #16025

    kan inte annat äm sägga som övriga.
    varmt välkomna i gänget.

    hoppas på många bilder å berättelser <img src=” border=”0″ alt=”smile.gif” />

    kurre

    #16114
    Ola HBV 286
    Deltagare

    Hej på er.

    Jag tänkte lägga ut lite bilder på bygget vi håller på med men jag får det inte att funka. Eller skall jag lägga det någon annanstans på forumet?
    Något bra tips skulle vara tacksamt.

    Mvh: Ola W

    #16120
    Tom HBV168
    Deltagare

    CITAT(Ola HBV 286 @ 2 May 2013, 16:23 ) [snapback]16278[/snapback]
    Hej på er.

    Jag tänkte lägga ut lite bilder på bygget vi håller på med men jag får det inte att funka. Eller skall jag lägga det någon annanstans på forumet?
    Något bra tips skulle vara tacksamt.

    Mvh: Ola W

    Ja, jag kan väl försöka tipsa:

    1. Klicka på “Add reply”
    2. I avsnittet “Bifogade filer” under redigeringsfönstret, klicka på bläddra
    3. Leta upp och välj bild och tryck sedan på öppna
    4. Nu står sökvägen till filen i rutan bredvid bläddra, klicka nu på “Lägg till den här bifogade filen”
    5. Se till att markören står på det ställe där du vill ha bilden i ditt inlägg
    6. Klicka på den nya knappen som nu dykt upp som heter “Lägg till i inlägget”
    7. Nu läggs en “attachmentid-tag” till i ditt inlägg
    8. Tryck i vanlig ordning på “Svara”-knappen.

    Jag har lagt till nedanstående bild genom att använda ovanstående instruktion.
    [attachmentid=1816]
    Ovanför skall en bild synas! Man kan klicka på den om man vill se den i större format.

    Hoppas detta hjälper er som inte lyckats hittills.

    Testa, klarar du inte ut det så hör av dig, annars ser vi fram emot fina bilder <img src=” border=”0″ alt=”smile.gif” />

    #16134
    Ola HBV 286
    Deltagare

    Tack för hjälpen Tom. Jag provar igen, fick se att jag har försökt att ladda ner ifrån våran server så det kan vara en del av förklaringen.

    Vi fick hit bussen onsdagen innan påsk och vi var sugna på att starta bygget och på skärtorsdagen kom dagiset som ligger i närheten på besök så det var ett mycket populärt inslag att ungarna fick leka i bussen, försökte få dem att skruva ur alla säten men då sa fröknarna något om barnarbete så det blev inget.

    P_sk.jpg

    På långfredagen startade jag och min kompis lars “jaken” Jakobsson att riva ur allt det som skulle tas ut ur bussen och jösses vad aluminiumplåt det blev och alla säten. 5000 popnitar senare var det mesta ute så vi kunde se hur vi kunde göra.

    DSC_1358.jpg

    DSC_1353.jpg

    När vi började kolla så märkte vi att en del av golvskivorna var lite murkna så var det bara att ge sig på att riva ut dom och ersätta med nya. Vi valde att använda oss av plyfa skivor som vi mattade ned på ena sidan med slippapper och behandlade med underredsmassa, förhoppningsvis skall de klara sej bra nu. På plyfan skruvade vi en vanlig plywood skiva så vi har en tjocklek på 24 mm och det bör räcka tycker jag. På en del ställen var det glest mellan reglarna så vi la in någon extra.

    DSC_1371.jpg

    Det var nu man insåg vilket “fuskbygge” en del bussar är. Med ruttna skivor och glest mellan reglarna finns det risk för man skall trampa igenom. Som tur är så är det en plastmatta ovanpå som håller ihop det bra.

    Nästa steg var att måtta in en plats där avloppstanken skulle få plats så vi fick måtten på hur stor den skall vara och med det utrymme vi har till förfogande så blir det en rymd på ca 350 liter. Det var bara att köra igång o tillverka i syrafast rostfritt. Jag la in två rör en liten bit från botten så vi har möjlighet att lägga in värmeslingor om det skulle behövas. Inte roligt om det fryser ihop om man är ute och kör.

    DSC_1376.jpg

    Tillverkade samtidigt en färskvattentank som skall placeras i jämte köket och rymd på den ca 220 liter. Jag har inget lastutrymme under golvet kvar så den får bli stående inne men fyllning och avtappning sker genom den enda lastluckan.

    DSC_1374.jpg

    När väl avloppstanken kom på plats så var det dags att börja regla upp till toa och dusch och vi reglade med syrafast rostfri plåt. Har en kantpress här på firman så vi kan göra profilerna själva så det är en stor fördel. När de väl är borta tror jag inte att bussen finns kvar så det bör hålla.

    DSC_1378.jpg

    DSC_1393.jpg

    Nu börjar saker att ta form och duschens golv börjar synas och avloppet till WC är på plats. Skönt att något händer.

    DSC_1394.jpg

    nu i Maj börjar väggar komma upp så man börjar se hur det ser ut.

    DSC_1396.jpg

    Jaken och jag kom på att det är ett elände att bygga i bussar, inget är rakt och inget är i vinkel så det tar en jädra tid allting för att få det något sånär.
    Det som händer nu till helgen är att vi skall få färdigt toan så att mattläggaren kan komma och börja få färdigt invändigt. Har inte bestämt vad hur det kommer att se ut då jag och min fru inte tycker lika så det blir en spännande resa bara det.
    Sedan skall vi ta tag i sängplatserna.
    Köket blir nog nästa helg, skall kika lite vad IKEA har att erbjuda på den fronten.

    Skall försöka uppdatera lite mera vid ett senare tillfälle vad som händer här på Gotland.

    Ha en trevlig helg allihopa, det skall jag och Jaken ha.

    //Ola

    #16136

    Kalas!! :thumbup:
    Man blir ju lite avis när man ser att du kan vara inomhus :blush: det är ju lite skillnad när man ser tillbaks på vinterns stök under Lilla fröken :lol:

    Lycka till med fortsättningen :vink

    #16142
    Ola HBV 286
    Deltagare

    Hej HBV 251. :vink

    Jovisst är det ett plus att vara inomhus när det är kallt ute. Det vi har problem med är att vi har annan verksamhet i lokalen så den måste gå att flytta om vi behöver ha in annat så det går inte att riva ner i atomer men med lite planering så fixar det sej.

    Jag är imponerad av alla som håller på med bussarna och bygger och fixar, det kan vara inomhus eller utomhus. Ni får till fantastiska byggen och det skall bli kul när vi får vår färdig och träffa er alla när vi åker från Gotland till Sverige och få se era lösningar. :thumbup:

    Ha det bra önskar vi från Gotland.

    //Ola

    #16304
    Ola HBV 286
    Deltagare

    Hej på er.

    Tänkte skriva en liten uppdatering av vad som händer med vårat bussbygge här på Gotland.
    Bygget har gått sakta framåt men äntligen har jag fått i köket.
    En av anledningarna till den långsamma processen är att det är full fart på firman och en kille är sjukskriven så timmarna på dygnet räcker inte riktigt till men det skall nog ordna sej.

    Sen är det som så att jag har en fru som tycker att det skall vara på ett sätt och jag på ett annat och sen har jag Jaken som tycker på ett tredje sätt så timmar kan lätt flyga iväg när det är fullständig kaos när ingen vet riktigt hur det skall vara. Men jag brukar göra som jag vill när ingen ser på :lipa

    Stommarna till sängarna är färdiga och det blir två våningssängar till barnen och de går att fälla både upp och ner. I nedre läget kan man använda det som ett ryggstöd så det blir som soffa.
    Väntar ännu på mattläggaren som skall fixa badrummet, lyser med sin frånvaro :angry2: Får nog anlita en annan till det.

    Börjar kännas som om jag kan boka in typbesiktning snart,skall bli en spännande upplevelse.

    Uppdaterar med lite bilder snart.

    Ha det bra allihopa i sommar Sverige.

    #16305

    Fint serru! :thumbup:

Visar 15 inlägg - 1 till 15 (av 22 totalt)
  • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.