Hem Forum Husbussar Underhåll & reparation Söker verktyg till hjulbyte

Visar 9 inlägg - 1 till 9 (av 9 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • #3363
    Bertil HBV30
    Deltagare

    Hej

    Det finns ju ofta originalverktyg med till lastbilar och bussar för att kunna skifta hjul längs vägen och jag söker sådana via Google men hittar inga. Har sökt på diverse olika benämningar och uttryck för att kunna hitta firmor som säljer dessa men har gått bet fullständigt.

    Brukar ju vara en rörhylsa och dragskaft, ibland är skaftet ett rör med en stång inuti så man kan dra ut och få lite hävstång. Men VAD heter dessa verktyg? Eller ännu hellre, lägg ut länk till nån som säljer dessa.

    Berra :vink

    #20253

    Dom här eller annan lastbilsskrot på närmare håll borde väl kunna rota fram något passande ur nåt vrak…
    Ring och kolla!
    http://www.adalens.se/

    #20254
    Bertil HBV30
    Deltagare

    Hej

    Ja, det är ju klart att de finns på skrotar. Och det blir kanske ett trevligare pris än om man ska köpa nya grejor. Tack för tipset!

    Berra

    #20255

    Bertil
    Tänk på kroppen, skaffa en nyckel med utväxling som är så lättskruvat att ett barn kan byta däck på bussen
    Börje och jag köpte varsinn för ett par år sedan, så nu slipper man gruva sig för nästa tillfälle när hjulen ska av.

    9177083038.jpg

    Mvh Johny

    #20256
    husbussens
    Deltagare

    Johny.

    Var var det ni fick tag på dom.
    Per i Vråa är intresserad av en.

    #20257

    Jodå dom köptes från ett företaget som heter Sagro
    Omvandlare som växlar ner 1:68
    Du får alltså veva 68 varv på veven för att vrida hjulmuttern 1 varv
    Kostar drygt 900 spänn, vill inte stå med spett och hylsa mer
    https://www.sagro.se/
    Mvh Johny

    #20258

    Här är några länkar:
    https://www.swedol.se/hjulmutterverktyg-tun…OsaAouWEALw_wcB

    https://www.facebook.com/hjo.jarnaffarhb/po…3768722493562:0

    https://www.europart.net/se/products/953485…terverktyg.html

    Priserna skiljer som vanligt liksom dragkraften, säkert finns det fler modeller och priser om man letar lite mer, lycka till!

    PS @ Johny: Du hann skicka inlägget mens jag skrev, din länk är klart billigast och starkast! :thumbup:

    #20259
    husbussens
    Deltagare

    Tack för infon.

    #20260
    Bertil HBV30
    Deltagare

    Hej

    Tack för tipset, Johny! Har sett dom förut men tänkte inte på det nu. Det är nog Alzheimer Light som spökar.

    Berra

Visar 9 inlägg - 1 till 9 (av 9 totalt)
  • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.