Hem Forum Husbussar Underhåll & reparation Tänkte göra ren oljerenaren…

Visar 8 inlägg - 1 till 8 (av 8 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • #1055
    Rolf & Eva HBV76
    Deltagare

    Hej hopp

    Fylld av meckarlust idag så tänkte jag ta itu med oljerenaren, jag har varit och blängt på den förut men det har inte blivit av.

    Det gäller alltså vår Scania-63:a.

    Nu skulle det bli av. Men det blev det ju inte.

    Kolla hur den sitter. Inte ens Houdini skulle få bort den. Jag kan ju skruva av locket, men när jag ska lyfta den så tar ju golvet i bussen emot, redan efter några centimeter. Det kan väl inte vara meningen att man ska ta den underifrån och skruva ner hela mackapären? Det verkar också som ett Houdinijobb.

    Har jag tänkt fel eller missat nåt här månntro? :?

    /Roffe

    #7401
    Peo HBV 2
    Deltagare

    Om jag inte minns helt fel så skadet om du försöker få bort det röda på golvet vara en plåt som är skruvad uppifrån som du kan lyfta bort och då går det mycket lättare <!–emo&:P–>:P

    #7404
    husbussens
    Deltagare

    Det är som Peo skriver ta bort mattan så ser du hela härligheten Startmotor snurra koplings justering ja hela den underbara maskinen. och du det är lika på andra sidan. Då kommer du åt pumpen generatorn och en lika vacker motor.
    Vill du se ännu mera så kan du skruva bort bakre kåpan också och då kommer växelådan fram. Men den har du väll nyligen sett.
    Och glöm inte att göra ren snurran ordentligt, ser du en gummi liknand massa inne i den så är det inget gummi utan skit den ska bort. byt gärna oringen också för det kan läcka annars

    Lycka till
    Tommy HBV 1

    #7407
    intendit
    Medlem

    :sad Så här ser det ut när du tar bort plåten.
    HBV67 Arne

    #7408
    Peo HBV 2
    Deltagare

    Det ser ju skitbra ut Arne!! :tummarupp
    Du får inte förhandsgranska när du lagt till en bild, då försvinner den igen. Försök igen. <!–emo&:P–>:P

    #7409
    intendit
    Medlem

    nu kommer bilden

    #7411
    Peo HBV 2
    Deltagare

    Hoppas du inte gjort så där bara för att göra ren cyklonrenaren !!??:wacko:
    Det där ser ut att bli fint när det blir klart Good Luck!!

    #7412
    intendit
    Medlem

    Suveränt, jag anade att det fanns en ganska enkel lösning, men den här var så enkel så jag borde kunnat tänka ut den själv :lol:

    Tack för att ni finns kära klubbkamrater.
    /Roffe

Visar 8 inlägg - 1 till 8 (av 8 totalt)
  • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.