Hem › Forum › Diverse Skoj › Allmänt babbel › Husbussäsongen 2011
- Detta ämne har 19 svar, 9 deltagare, och uppdaterades senast för 14 år, 7 månader sedan av
Lars och Elisabet HBV 251.
-
FörfattareInlägg
-
11-03-2012 kl. 20:49 #14630
Lars och Elisabet HBV 251DeltagareJep, alla rätt
11-03-2012 kl. 19:44 #14628
Hasse HBV 253DeltagareSjälv är jag väldigt nyfiken på eran Dutchy (stavas det så??).
10-03-2012 kl. 20:58 #14619
Lars och Elisabet HBV 251DeltagareSka bli kul att se Magiska bussen!
08-03-2012 kl. 07:51 #14607
Hasse HBV 253DeltagareHärliga och inspirerande berättelser.
Vi blev med vår buss mitt i sommaren, från fundering-beslut-inköp gick det undan. Det fanns väldigt många bussar till försäljning just under den här perioden, så det fanns mycket att titta på även om vi sållade ordentligt från början.
Så hittade vi vår magiska buss, den hade helt enkelt många av de kriterier vi önskade. Det skojiga var att det visade sig att säljaren och jag hade en gemensam vän och vi hade lite paralella livshistorier (rört oss lite i samma kretsar). Att han kändes grymt ärlig, han visade bredvilligt alla fel och brister, även dom som det skulle dröja lång tid för oss att upptäcka, gjorde det ännu lättare att göra affär.
Vår första resa gick till Norrköping och bilprovningen där, den rullade rakt igenom dock med ett par påpekanden (besiktningsgubbarna var vääldigt snälla).
Vi brummade glatt vidare till släkt och vänner i värmland, fricampade lite och hann med både övernattning längs motorvägen och på en “strandtomt”, 50 meter till vattnet var inte dumt
Lite senare gjorde jag en solotripp till Roslagen, hälsade på lite vänner eller njöt av att få vara själv några dagar. 500 meter från hemmet och min uppställningsplats small det till och började låta konstigt. Vid närmare inspektion visade det sig att bägge fläktremmarna hade gått på lunch och vid närmare eftertanke så hade faktiskt säljaren sagt något om att det kanske var dags att byta….
Ett par veckor senare så blev vi “utslängda” eller snarare utestängda från vår ställplats. Trots bra kommunikation med mannen som skötte området så blockerade han infarten med stora stenblock
” border=”0″ alt=”haee.gif” /> , utan minsta förklaring, inte hjälpte det att vi städat och gjort fint i området. Nåja, gissar att det är sådana händelser som kan tillhöra busslivet. Det har varit lite bekymmer med ställplatser sedan dess men nu är det problemet löst på ett väldigt bra sätt.Har ägnat mycket tid åt vedspisinstallationen som nu är klar. Ett bekymmer har varit is i tanken, så nu kör vi på en alternativ tank ett tag framöver.
Det var i stora drag vår första säsong, hoppas kunna åka betydligt mer nästa och träffa folk härifrån
01-02-2012 kl. 21:45 #14345
Tom HBV168DeltagareJa, jag kom på sedan att du skrivit i lastluckan – men det skadar nog inte att det finns i tråden här med
” border=”0″ alt=”smile.gif” />
Någon av er andra som har lust att sammanfatta lite? Kul att läsa ju…01-02-2012 kl. 21:06 #14337
Tommy KarlssonModeratorOk då Tom.
Jag skrev ju en liten resume’ i lastluckan till jul men det kanske inte var alla som läste den.Jag har klipt ur lite av den som gäller vårat bussåkande under 2011.
Året 2011 med HBV.
Ja nu nalkas julen och allt därtill och det är ju inte utan lite vemod man ser på 2011 som snart är slut. Vart har all tid tagit vägen? Det var ju så mycket man hade på planering och åtagande i våras när vårsolen började värma. Men det är ju inget nytt tyvärr, samma facit varje år. Man hinner inte med!
Under året så har vi haft både sorg och glädje. Min far Alf gick bort den 7 dec vid en ålder av 85 år. Glädjen är att vår vårt tredje barnbarn är på gång samt att våra barn har gift sig under året.
Ser man på HBV och bussåkandet så har vi ju hunnit med några turer fast vårt husbygge har tagit mycket tid i anspråk.
Vi började bussäsongen med årsmötet i Sunne som HBV 119, Laila, Jocke, Ida och övriga i familjen hade ordnat. Uppslutningen dit var över förväntan fast det var en kort helg. Vissa åkte väldiga omvägar för att komma fram, ingen nämnd och ingen glömd.
Vi var även på MHC´s årsmöte som gick av stapeln i Mora park med samtidigt firande av 30-års jubileum. Även det var ett välordnat arrangemang. Efter Mora så fortsatte vi och några vänner till Höljes för att reka inför kommande midsommar och nostalgiträff. Vi och några vänner har ju varit arrangörer för Höljesträffar sen 1991 så nu var det typ jubileum även där, fast bara 20 års. Nostalgiträffen var ju en öppen träff för både HBV, MHC och även inbjudna norska bussklubbar. Vi blev en samling på ca 125 fordon och hade en underbar helg tillsammans. Än en gång så vill jag be om ursäkt till våra norska deltagare för att ni blev så felplacerade. Detta skall aldrig upprepas igen.
Rättvik och Classic Car var som vanligt välordnat av arrangörerna Ann-Sofie och Johny HBV 120 och i samband med den träffen hade vi även ett styrelsemöte. Mats & Sonja HBV 133 som var dom som startade upp Rättviksträffarna kom och hälsade på. Vi får hoppas på att det blir Rättvik även 2012 men tyvärr så är det lite osäkert med platsen. Vi får hoppas på att Johny & Ann-Sofie fixar det med kommunen.
Vi var även på en träff i Kynna i Norge som vår vänklubb Östlandsbussarna har som stående träff varje år, och som vanligt var det gemytlig stämning med många gamla fina bussar att se och njuta av. Tyvärr så var väl inte vädret på topp. Men i glada vänners lag så är det inga bekymmer med lite vått även från ovan.
Även en snabbvisit på Elmia och Husbilsmässan har vi hunnit med i samband med ett flyttlass i Skövde. Tyvärr så är det väl inget att se där inne bland husbilar och husvagnar, men många glada vänner träffade vi ute på Ekbacken där lägerelden och korven var ett trevligt inslag frampå nattkvisten.
Den sista planerade turen var till Tydingeträffen och även där ett inplanerat styrelsemöte. Vi hade planlagt en tur på 10 dagar och vad vi tyckte så hade vi all tid i världen på oss. Vi skulle hälsa på både mina och Maggans släktingar i södra Sverige, samt några kompisar som vi har där nere. En Tysklands-tur med Kenth HBV 91 som var första stoppet förlöpte helt enligt planerna, och jag vill ge Kenth en eloge för fin planering och trevlig resa.(Det var denna tur som vi alla hade haft möjlighet att genomföra gemensamt vid Tydingeträffen). Redan efter Tysklandsresan började vi förstå att 10 dagar kommer att gå för fort för att hinna med allt som vi hade planerat. För att summera ihop allt lite så hann vi med att besöka Stig & Bittan HBV 80, Torgny & Solveig HBV66, Magnus & Eva HBV 57, Tom & Helena HBV 168 samt våra vänner i MHC Janne och Annika som även guidade oss runt på Ullared. Lite släktingar hann vi med att besöka både i Falkenberg, Skillinge och Kivik.
Vi anlände första av alla till Tydinge. En fridfull lugn och regnig sensommar dag fick vi avnjuta. Det var verkligen skönt att bara slappa av efter allt körande och försöken att hinna med så mycket som möjligt. Som vanligt var det välordnat och trevligt på träffen. Ett minus tyvärr var att det var exakt samma indianshow som året innan, och det tror jag både vi som var där och arrangörerna tyckte. Förutom det så var det toppen och tack till Magnus & Eva HBV 57 samt Poul & Margot HBV 58 som ordnade träffen.
Sedan har det varit lite småturer runtomkring här under året som gått. Vad jag kan se så har vi körs ca: 500 mil i år. Detta var en liten resumé av vårat bussåkande under 2011.24-01-2012 kl. 15:23 #14227
Tom HBV168DeltagareCITAT(Tommy HBV 1 @ 28 Oct 2011, 18:37 ) [snapback]13911[/snapback]Ok Tom jag förstår vad du menar.
Jag återkommer när jag Kollat loggboken i bussen.
Tommy HBV 1Hmmm, Tommy då, antingen så välfylld loggbok att du inte hunnit titta igenom den, eller så är den så liten, tunn och späd att du inte hittat den ännu?
” border=”0″ alt=”smile.gif” />Å ni andra då, någon mer som är sugen på att sammanfatta säsongen 2011? Vi är ju nyfikna på era bravader!
29-11-2011 kl. 22:51 #14112
Börje HBV216DeltagareChris!
Djäklar vad avundsjuk jag blir, både på resan och
vintergaraget!Vi ses
Börje HBV21629-11-2011 kl. 20:35 #14111
Chris HBV 132DeltagareNu har vi hunnit tillbaka till Sverige innan första snön har kommit.
Det har varit underbart att luffa runt i Europa utan fasta mål. Vi stannade där vi trivdes och vädret kunde inte varit bättre.
Härliga dagar vid Moseln, Luxembourg och i Frankrike,Metz, Saverne, Strasbourg och sen till Schwarzwald.
Inte en enda droppe regn eller ens dåligt väder. Vad krävs mer för en underbar semesterresa?
Sen gick det norrut så småningom… Worms,Siebengebirge, Köln, Schwerte, Porta Westfalica och Hamburg igen.
Bussen gjorde ett bra jobb och gick som en klocka, en punktering (trasig ventilförlängning) var enda problemet vi hade.
Nu är vi hemma igen och det kan konstateras trots en härlig semesterresa på 8 veckor…Borta är bra men hemma är bäst
Bussen står nu i vintergaraget och vi ser fram emot nästa höst….då ska vi över till östra europa..om allt går som planerat.ha en trevlig vinter
Chris07-11-2011 kl. 17:17 #14066
Börje HBV216DeltagareVilken fin hemsida ni har Rebecka & Benny!
Kul att få ta del av er premiär-tur och det
fina gårdslivet ni verkar leva.Hoppas vi ses på någon träff nästa år!
Ha det bra
Börje
HBV21605-11-2011 kl. 15:00 #14063
Benny HBV 249DeltagareHär: http://visselmyra.se/2011vimmerby.html kan ni läsa om vår premiärtur med bussen.
/Benny & Rebecka
04-11-2011 kl. 08:18 #14060
Svea HBV77DeltagareÄven vår säsong var relativt kort. Hela sommaren tillbringades visserligen med bussen fast mer skruva, meka och måla än resa då
Men den 16 augusti var det i alla fall dags för besiktning och första resa gick till Uppsala. Det gick ju vägen så vi for ut på en kortare tur och besökte några campingar under en veckas tid. Avslutade med Husbilsträffen i Avesta så vi fick med 1 träff i alla fall.
Sen har vi varit ute på småturer över helgerna och det känns underbart att kunna åka igen.
Med den här hösten som är nu hinner vi nog med några helgturer till.Ja då Richy nästa år kommer vi
//Sussie
03-11-2011 kl. 20:07 #14059
Lars och Elisabet HBV 251DeltagareTill Näsåker är det inte långt
” border=”0″ alt=”smile.gif” />03-11-2011 kl. 18:52 #14058
RICKARD/ULLRICK HBV74DeltagareFör min del var säsongen kort men intensiv, tillbringade hela semestern (4 dar) med bussen på Urkult (berömd världsmusikfestival i Näsåker).
Massor med bra musik för alla smaker, alla möjliga och omöjliga sorters människor, evenemang, eldshower workshops och annat kul.
Vädret kunde vart bättre men det gick bra att hålla värmen
i goda glada vänners lag
Lär nog bli en tur dit även nästa år då vi hoppas få beundra SVEA II, man är ju lite nyfiken…28-10-2011 kl. 17:37 #14052
Tommy KarlssonModeratorOk Tom jag förstår vad du menar.
Jag återkommer när jag Kollat loggboken i bussen.
Tommy HBV 1 -
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.