- Detta ämne har 86 svar, 9 deltagare, och uppdaterades senast för 3 år, 1 månad sedan av
Kurre o Tina HBV 166.
-
FörfattareInlägg
-
25-09-2023 kl. 20:16 #14966
Kurre o Tina HBV 166DeltagareHej tommy.
än så länge så ingen buss i sikte
kom lite annat i mellan som 6st peerk 400 watt solceller till kommande
buss för 12000 kronor.
saknas en större regulator så är paketet komplett.
men kikar ideligen på bussar just nu så finns de ju en massa på blocket
men de ska vara pengar till det hela med.
men en buss till ska de bli,vi saknar busslivet otroligt mycke just nu
” border=”0″ alt=”smile.gif” />
men de kommer vad det lider,passat på å fixat en massa annat i mellan
som en 20 fot container vinterbonad, 2 st solseller på den å konverter
så de finns ström utan å behöva starta elverket för allting.
samt en liten disel hetlufts värmare i den så man kan vara där å göra nåt
ävän på vintern.jag ringer nån dag å snackar lite med dej.
ha de gott alla som e kvar här inne
vi höres
kurre
21-09-2023 kl. 07:06 #14965
Tommy KarlssonModeratorHej Kurre.
Hur gick det med inköp av nytt fordon?
Är du bussägare igen eller vad blev det.
Hör av dig.
MVH Tommy21-03-2023 kl. 09:48 #20470
Kurre o Tina HBV 166DeltagareHej på er.
Jag sålde bägge bussarna i somras.
sen hände de en massa i familjen
när de nu e avklarat så ska vi börja å söka om de finns nån buss som
kan passa för oss.om allt går bra har vi en buss i sommar eller så tar de lite längre tid
vi får la se hur de går.
de ska i alla fall vara en buss som e besiktigad så man kan köra med denannars börjar livet så sakta att återgå till de normala efter allt som hänt här.
men vi håller tummarna en buss till ska de bli hur som hellst
” border=”0″ alt=”smile.gif” />
med dom orden så avslutar jag titten här inne för denna gångenha de bra alla kör lungt
kurre18-03-2023 kl. 15:37 #20468
Tommy KarlssonModeratorHej Kurre.
Jo jag lever men tydligen inte så många flera här på sidan.
Kul att du är på banan igen och är det buslivet som nu står på trappan och knackar? För jag hoppas på att bussen överlevde.
MVH Tommy HBV 111-02-2023 kl. 07:51 #20466
Kurre o Tina HBV 166DeltagareHej å hå
hoppas de finns några kvar här inne.
efter diverse saker som hänt i familjen så är vi på banan igen.
hoppas alla haft en bra vinter
kurre
26-07-2022 kl. 18:36 #20462
RICKARD/ULLRICK HBV74DeltagareKul att det händer nåt!
Själv håller jag på med att rensa tankar och bränslesystem från algblommning…
Såna problem hade man inte “på den gamla goda tiden” när diesel var diesel…
Nån som har provat några olika av alla “motmedel” som finns mot algtillväxt i diesel och kan rekommendera något?17-07-2022 kl. 19:05 #20461
Kurre o Tina HBV 166DeltagareHej på er alla.
Nu var det ett tag sen jag var här inne å skrev,men de har hänt en hel del.
Jag basunerade ut muntligen till kompisar att jag var villig å sälja Bamse
volvo B58 1961 som vi har haft i 14 år.
å se de nappade en som har en likadan buss fast ett år yngre,så han köpte bussen å rullade hem med den å var välldigt glad.
där rambalkarna tar slut i bak på bussen så sitter de ytterligare balk som sen håller skuffen uppe,å dom har jag kapat bort sen ersat dom med ny balk å svetsat å jort i ordning.så han sa de han skulle flytta över allt som var bra på hans buss till min å fortsätta på den,å de var ju kul å hör att min gammel buss kommer å få ett fortsatt liv
” border=”0″ alt=”smile.gif” />när jag endå var i gång så spred jag ut att jag ville sälja vanhoolen
å tänk att de nappade där med,de kom en finsk kille å kollade på den å köpte den
” border=”0″ alt=”smile.gif” />mitt problem var att allt från gammel bussen var ju nerplockat i banan kartonger å in slängt i vanhoolen.
å killen ville hämta bussen en vecka senare,så de vart till å kavla upp ärmarna å börja tömma den,till historien hör att jag inte har fått nåt föråd än där jag bor nu.
så jag har lyckats hitta 2 ställen där jag fått plats å lasta ur bussen.ena stället får man in fötterna på men inge mera,å andra stället e nästan fullt,puuuaaa
ska alldrig mera säga en vecka å tömma en buss he he.
Tänk va grejjer man samlar på sej på 14 år med en buss,å endå har jag alldrig varit ute å åkt med den.
så nu väntar vi å kollar efter en ny buss som ska vara i sådant skick så de e värt å hålla efter,1993 i årgång.
risken e stor de blir en vanhool till då jag gillar å ha en skuff där bak där man kan göra i ordning så man har en liten verkstad och kan reparera de man behöver när man behöver.
eftersom jag har ett rejällt elverk (kontinuerligt 7,5 kilowatt) så har jag ström till allt jag behöver och även till å driva alla saker i bussen om de skulle bli stillastående av någon annledningnu har jag samlat på mej en massa bra saker till den kommande bussen
de enda jag saknar är en omformare runt 5 kw så den kan driva allt i bussen under färd.tjaa de var lite vad jag har pysslat med sen sisst jag skrev här inne.
jag vet att vi e flera som pysslar så var inte blyga å skriva
” border=”0″ alt=”smile.gif” />det är alltid kul å läsa vad ni andra har för er.
well nog för denna gången vi ses snart igen här inne
kurre
08-05-2022 kl. 18:45 #20457
Kurre o Tina HBV 166DeltagareHej alla.
det är nog sant de tommy.den får gå igenom besiktningen.
det får avgöra hur de blir,blir de större nerslag ,så har jag bara en månad på mej å tömma å sen få den väck.
men kan jag få den å gå över sommaren kan jag ju slå ut en anons som reservdels buss säljes.bittert är det,men jag ska ju inte bygga en ny buss
” border=”0″ alt=”smile.gif” />
vi får hoppas vi hitter nåt annat objekt som är i bättre skick som man kan ha kvar.
det finns tydligen nå ställe nära taket där vattnet har tagit sej in,å sen genom åren gått in i balkar å ramar.
å de har inte synts förut utan kom fram nu.
balken under framrutan e helt väck på ena sidan,så den e lagad profisoriskt nu,med mera .
så de e inget å försöka å rädda,utan de blir reservdelar eller skroten.
nu när man har ordnat i bak med skruvstycke å bord med plåt på m.mm
så blir de så här
” border=”0″ alt=”sad.gif” />rinnande vatten kan ställa te de ordentligt om de får hålla på genom åren
sen e de bare rost kvar.ha de gott alla
kurre
05-05-2022 kl. 04:38 #20456
Tommy KarlssonModeratorVa tråkigt du som lagt ner så mycket jobb på den och har verkligen meddelat ditt tycke för Bussa.
Men som sagt rosten är en djävulsk fiende och får den fäste så vette fan hur den kan smitta övriga ram och balkar. Men det finns andra objekt. som du kan skaffa och älska jobba med o.s.v. Sen kör den inte på skroten sälg den till någon som behöver delar eller kanske vill göra ett nytt försök. Visserligen är skrotpriset högt nu men synd om många fina delar går åt skogen för övriga medlemmar som letar delar.
Sköt om er och njut av det du/ni kan
Tommy03-05-2022 kl. 19:52 #20455
Kurre o Tina HBV 166DeltagareHalloj alla.
Jag får meddela den bistra nyheten.
våran buss kommer bara vara i sommar sen åker den på skroten
de har fram kommit så mycke rost i in under så de e inte lönt
att hålla på å reparera längre.ska köra den igenom besiktningen å se vad dom säger.
antingen blir de en diger arbets order å då plockar vi ur allting
å kör den till skroten inom den månaden.eller så går den igenom kanske med nåt lättare fel att åtgärda
så vi kan åka lite i sommar.
men innan sommarn slut så åker den till skroten tyvär.synd e det då vi trivs i bussa,men vi får la se hur de går å vad som händer
ha de gott
kurre26-03-2022 kl. 21:41 #20454
Kurre o Tina HBV 166DeltagareHalloj alla.
Nu är det rulle på å försöka å få bussen besiktningsbar,vilket kan vara en pärs om förra ägarna inte tagit hand om bussen.
Vilket är fallet för mej,så måste hissa upp å ta bort bakre hjulen på höger sida och lägga på ny plåt i hjulhuset ursh.sen byta nån balk längst bak under bussa.så de finns å göra.
hoppas ni andra har det liiite lättare
” border=”0″ alt=”smile.gif” />.
well de får räcka för denna gången.
ha de gott allakurre
30-01-2022 kl. 21:19 #20452
Kurre o Tina HBV 166DeltagareHej alla.
Tack för de tommy
Det har varit stiltje nu ,sysslat med en massa annat så de har inge blivit jort på bussa.
men jag e där å tittar till den med jämna mellanrum,borstar av solcellerna
å sånt där,kollar batterierna.sisst nu så har jag fått fyrbenta i bussa bläää jag har en hurts i bussa
med fyra lådor,den e helt av trä å längs sidan på toppen av den har di tjäkat upp träkanten.
så de blir å slipa i sommer senwell ha de gott alla
kurre
06-01-2022 kl. 07:49 #20448
Tommy KarlssonModeratorHej Kurre.
Du är en trogen skribent här i Forumet. Tänk om vi hade flera!
Men kul att du håller på med bussen fastän orosmolnen med både Corona och bränslepriser hänger över oss. Typiskt fel du hade med luften till dörren. Dom där gamla plast(nylon) slangarna som sitter till luftstyrningen på många bussar blir som glasrör med tiden och går lätt sönder. Dom slangarna satt även på många bussar och lastbilar som hade torkarmotorer som gick på luft och dom var inte roliga att byta under instrumentbrädan. Hoppas på att det går bra med besiktningen och att du kommer ut på vägen i år så vi kan träffas. Förhoppningen är ju att vi i år kan ha ett fysiskt årsmöte men man vet ju aldrig. God fortsättning på dig och jobba inne i värmen i bussen. Tommy22-12-2021 kl. 21:37 #20446
Kurre o Tina HBV 166DeltagareHej på er alla.
Efter ett tags dvala så är jag igång å skriver igen.
har väll inte hänt så mycke sen sisst men liite i allefall
” border=”0″ alt=”smile.gif” />
har köpt nya bitar till avgas systemet svetsat skurit å slipat,
å nu sitter de där som de ska och är klart.(kallgalv på nya svetsar funkar kanon)dörren hade ju slutat å fungera,å jag drog mej för å börja å rota i det hela.
men skam den som ger sej,repade mod å startade en kylig dag med det hela (hade ju lilla disel kina värmaren på så varmt i bussa
” border=”0″ alt=”smile.gif” /> )
började å skruva ner paneler ovanför dörren å fick mej en glad överraskning.
det visade sej att den gamla luft slangen hade stelnat med tiden och gått av,så bort med det gamla å dit med en ny bit så fungerade dörra igen .
Nu är bussa klar så de går å besiktiga puhhh.
har en luft läcka kvar å leta på,dock inte så mycke så den inte går igenom
besiktningen.
fattas lite kosing så blir de besiktning vad de lider he hede var liiite från mej
Ha nu en fröjdefull jul å nyår
Kurre
13-09-2021 kl. 05:47 #20439
Kurre o Tina HBV 166DeltagareHej igen på er alla.
hej på dej göran
jo jag kör upp på planker så jag får 2 plankers höjd sen får jag lyfta med domkraften,å när jag fått lagom höjd så pallar jag under med plank som ligger 2 på backen å sen 2 tvärs över dom sen 2 tvärs över dom andra hela tiden så de blir stadigt å bra,de går ju åt lite plank men de blir stadigtdå de har regnat samt lite andra jobb så har jag inte hunnit dit än
bussa står på 2 plank under varje hjul nu,så de som e kvar är att börja hiss upp den.ha de gott alla
kurre -
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.